Wydarzenia 2018/2019 - SP nr 1 w Rykach

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1
im. Mariana Osińskiego w Rykach
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach
Przejdź do treści
Przydatne linki:

Wydarzenia 2018/2019

Świetlica
Mikołajki
Tradycja obdarowywania się drobnymi prezentami w dniu imienin świętego Mikołaja na stałe wpisała się w naszą szkolną tradycję.
Dzień 6 grudnia jest zawsze długo oczekiwany i przynosi wiele radości i uśmiechów. Św. Mikołaj przybył z prezentami do każdej klasy i świetlicy. Dodatkowo w ramach akcji mikołajkowej zorganizowany został konkurs pt. „Czapeczki św. Mikołaja”, który polegał na odnalezieniu ukrytych czapeczek  na terenie szkoły. Dzieci musiały wykazać się sprytem i cechami detektywistycznymi.
Udało się!!! – uczniowie za odnalezione czapeczki dostawały mikołajkowe prezenty.
M.Kałaska – nauczyciel świetlicy
Już od 8 lat w świetlicy szkolnej p. Małgorzata Kałaska organizuje konkurs „Mistrz gry w warcaby”, którego głównym celem jest wyłonienie mistrza gry w warcaby.
Dlaczego warcaby? To gra towarzyska o walorach edukacyjnych , która rozwija inteligencję, zdolności twórcze, logiczne myślenie, wycisza, mobilizuje dzieci do koncentracji uwagi.
Konkurs, skierowany był do wszystkich chętnych uczniów uczęszczających do świetlicy i nie tylko. Został przeprowadzony w dwóch grupach wiekowych: młodszej (uczniowie klas 1) oraz starszej (uczniowie klas 2 i 3). Zostało także przeprowadzone losowanie w obecności komisji uczniowskiej, które miało na celu wyłonienie par walczących ze sobą w poszczególnych etapach konkursu. Uczniowie podczas zajęć w świetlicy oraz w domu ćwiczyli i wymyślali taktykę, która pozwoliłaby pokonać przeciwnika.
Rozgrywki warcabowe przebiegały w miłej i przyjaznej atmosferze, pomimo emocjom jakie towarzyszyły zawodnikom. Rywalizacja wśród uczniów była ogromna ale jeszcze większa chęć zdobycia tytułu Mistrza. W grupie starszej pomiędzy trzema zawodnikami odbyła się  trzykrotna dogrywka, która dopiero wyłoniła zwycięzcę - Mistrza gry w warcaby – Bartosza Olka z kl. 2b.
WYNIKI TURNIEJU
Grupa młodsza- klasy 1 I miejsce Mistrz gry w warcaby -   Emilia Jędrych z kl. 1b
II miejsce w-ce mistrz – Jarosław Drygała z kl. 1a
III miejsce – Emilia Kryczka z kl. 1b
Grupa starsza klasy - 2-3
I miejsce Mistrz gry w warcaby – Bartosz Olek z  kl.2b
II miejsce w-ce mistrz – Piotr Prządka kl. 2a
III miejsce –Szymon Tarka kl. 3a
Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców przy PSP nr 1 w Rykach.
Gratulujemy!!!
Nauczyciel świetlicy – Małgorzata Kałaska
Konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-3 „Zima wokół Nas”
W styczniu został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski konkurs plastyczny dla klas 1-3 pt. „Zima wokół Nas”. Nad przebiegiem konkursu czuwała p. M. Kałaska. Wpłynęło 46 prac.
Prace zadziwiały różnorodnością technik i swoim pięknem. Z tego względu było bardzo trudno ocenić, która z prac była najładniejsza i najciekawsza. Przy ocenie brano pod uwagę najbardziej oryginalność pracy,
a także staranność i pomysłowość.
Po bardzo długich dyskusjach i naradach komisja konkursowa w składzie: p. dyr. Wioletta Kaczorek, p. Hanna Cieślik, p. Katarzyna Tarka, p. Małgorzata Kałaska i p. Marcin Czajkowski przyznała, następujące miejsca i wyróżnienia.
Klasy 1
I miejsce – Emilia Jędrych kl. 1b, Emilia Kryczka kl. 1b
II miejsce – Franciszek Franczak kl. 1a, Zuzanna Wojtaś kl. 1b
III  miejsce – Antoni Łukasiak kl. 1a
Wyróżnienie: Jarosław Drygała kl. 1a
Klasy 2
I miejsce – Dorota Pośpiech kl. 2b
II miejsce –Aleksandra Zowczak kl. 2a, Gabriel Nawrot kl. 2a
III miejsce – Hanna Baca kl. 2a, Aleksandra Michalczyk kl. 2b
Wyróżnienie: Gabriela Kłusek kl. 2a, Piotr Prządka kl. 2a, Szymon Czajkowski kl. 2b
Klasy 3
I miejsce –Alicja Grudka kl. 3a, Gabriel Bieńczyk kl. 3a
II miejsce – Wojciech Kopik kl. 3a
III miejsce – Zuzanna Piątek kl. 3a, Vladyslav Synytskyi kl. 3a
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i słodki upominek, a laureaci konkursu nagrody rzeczowe.
Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców przy PSP nr 1 w Rykach i sponsorów.
Organizatorzy: Samorząd Uczniowski, p. K. Tarka, p. M. Kałaska, p. A.Żaczek
M. Kałaska – nauczyciel świetlicy
Mirabelka - kiełkująca historia 100licy warsztaty w świetlicy.
We współpracy z panią Anną Żaczek – nauczycielem biblioteki, w dniach od 10 października do 13 listopada w świetlicy uczniowie klas 2 (17 uczniów) i 3 (16 uczniów) SP wzięli udział w zajęciach i warsztatach prowadzonych przez panią Małgorzatę Kałaska – nauczycielem świetlicy w ramach akcji czytelniczej „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” z okazji 100-lecia Niepodległości.
Zadania jakie zostały podjęte w ramach akcji:
- Pogadanka - omówienie akcji czytelniczej i prezentacja książki „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” Cezarego Harasimowicza.
- Słuchanie fragmentu nagrań książki (audiobook) powiązane z rozmową wprowadzającą w świat bohaterów książki.
- Układanie puzzli przedstawiające okładkę książki „Mirabelka…”- całość została poprzedzona głośnym czytaniem.
- Ważne rozmowy – czyli czytanie wybranych fragmentów książki  powiązanych z wyjaśnieniem trudnych zagadnień, pojęć: wojna, getto, miłość.
- Oglądanie i zapoznanie z mapami przedwojennej Warszawy z zaznaczonym gettem.
- Ważne rozmowy – zapoznanie z postacią Ireny Sendlerowej. Oglądanie prezentacji i zdjęć bohaterki.   
- Zajęcia plastyczne – „Kulki z bibułki” – wykonanie kulek z bibuły do „Mirabelkowego Drzewka Niepodległości”.
- Wykonanie w świetlicy gazetki promującej książkę na zakończenie zajęć.
- Czytanie wszystkim uczniom przebywającym w świetlicy z klas 1-3 SP bez względu na uczestniczenie w projekcje - zachęcenie do wypożyczenia i czytania wspólnego z rodzicami i dziadkami w domu.
- Rozdanie zakładek z nadrukiem informacji o publikacji.
Na zakończenie akcji czytelniczej  uczniowie otrzymali z rąk Pani Dyrektor Anety Jeżewskiej pamiątkowe dyplomy i zakładki.
Pamiętajmy!
KTO CZYTA KSIĄŻKI, ŻYJE PODWÓJNIE!
M. Kałaska
Konkurs recytatorski „Mój przyjaciel Miś”.
Dnia 4 grudnia w szkole z okazji Dnia Pluszowego Misia odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pt. „Mój przyjaciel Miś dla uczniów klas 1-3 SP zorganizowany przez p. Małgorzatę Kałaska.
Celem konkursu było kształtowanie i doskonalenie umiejętności pięknego recytowania wierszy, rozwijanie czytelniczych zainteresowań dzieci, odkrywanie wartości wierszy oraz motywowanie uczniów do brania udziału w konkursach.
Występy uczniów oceniała komisja konkursowa w składzie: pani Hanna Cieślik nauczyciel biblioteki, pani Katarzyna Maraszek pedagog szkolny i pani Marzena Biłos pracownik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej  w Rykach (Oddział dla Dzieci).
Powołana komisja konkursowa przy ocenie recytacji wierszy brała pod uwagę: znajomość tekstu, poprawność, intonację, tempo, płynność i wyrazistość.
Laureaci konkursu:
I miejsce
· Aneta Wieczorek kl. 2b
· Aleksandra Zowczak kl. 2a
· Paulina Warowna kl. 2a
II miejsce
· Franciszek Franczak kl. 1a
· Aleksandra Michalczyk  kl. 2b
· Szymon Czajkowski  kl. 2b
III miejsce
· Łucja Sych kl. 1b
· Maciej Jaworski  kl. 2a
· Dawid Janiszek kl. 2c
Wyróżnienia
· Hanna Baca kl. 2a
· Julia Babiuch kl. 2b
· Stanisław Kwas  kl. 3a
Wszyscy uczestnicy i laureaci konkursu otrzymali z rąk Pani Dyrektor Wioletty Kaczorek pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców działającą przy PSP nr 1 w Rykach i sponsora.
Gratulujemy!!!
PAMIĘTAJMY!!!  
Udział w konkursach recytatorskich nie tylko pogłębia kulturę języka i świadomość formy, ale też daje satysfakcję twórczą przyszłym wokalistom, aktorom i być może – reżyserom, ludziom teatru, którzy tu „stawiają pierwsze kroki”.
M. Kałaska – organizator konkursu
 
Dzień Pluszowego Misia
„Miękki, puchaty i taki z łatką”. 25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!". Z tego względu pani Małgorzata Kałaska zorganizowała dla klas 1-3  Kącik Pluszowego Misia. W ramach akcji „Cała Polska czyta Dzieciom” odbyło się czytanie książek (bajki o misiu jak i popularnonaukowe). Nie zabrakło też luźnej pogadanki o tych miłych pluszowych maskotkach. Dzieci poznały historię pluszowego misia. Podczas przerw organizowany został Kącik Pluszowego Misia, gdzie przygotowane były dla uczniów losy. W zależności od wyciągniętego losa uczniowie musieli wykonać ćwiczenia ruchowe, za które otrzymywały opaski Misia, kolorowanki  lub batoniki. Korytarz szkolny zamienił się w Misiowy Plac Zabaw. Dla uczniów przygotowano około 80 opasek z wizerunkiem pluszaka, które wykonały panie ze świetlicy – Małgorzata Kałaska i Agnieszka Janiszek oraz uczennice z klasy 7b.
M. Kałaska
Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Dnia 21 listopada 2018r. obchodziliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ. W tym dniu w naszej szkole odbyły się różne akcje promujące dobroć i życzliwość. Przygotowaliśmy „Skrzynkę życzeń i pozdrowień”, akcję „Miłe słówka” czy „Życzliwa dłoń”.  Stworzyliśmy z uczniami „Szkolny Kodeks Kulturalnego Ucznia”. Na korytarzu zostały przygotowane gazetki i „Aleja życzliwości”. Zorganizowany został także konkurs dotyczący  wybrania najbardziej życzliwej osoby w klasach 1-3. Akcję zorganizowały panie: M. Kałaska, K. Maraszek, A. Jaworska, J. Dras.
Wyniki konkursu:
KRÓLEM  I KRÓLOWĄ  ŻYCZLIWOŚCI ZOSTALI UCZNIOWIE, KTÓRZY wyróżniają się:
- uprzejmością  i uczynnością,
- chętnie pomagają innym,
- są koleżeńscy,
- szanują pracę innych,
- otaczają opieką „słabszych”,
- stosują zasadę fair play – jasnej i uczciwej gry,
- dbają o kulturę słowa, nie używają ordynarnych słów,
- życzliwi, uśmiechnięci i mili.
KRÓL/KRÓLOWA ŻYCZLIWOŚCI
Klasa 1a – Oksana Przybysz
Klasa 1b – Zuzanna Wojtaś
Klasa 2a – Hanna Baca
Klasa 2b – Dorota Pośpiech
Klasa 2c – Igor Wojdat
Klasa 3a – Gabriel Bieńczyk
Uczniowie otrzymali dyplomy i słodki upominek.
Gratulujemy!!!
Pamiętajmy! - Życzliwość sprawia, że życie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze.
M.Kałaska
Konkurs: „Moja mała Ojczyzna”
W związku z przystąpieniem Naszej Szkoły do projektu ”Piękna Nasza Polska Cała” został ogłoszony konkurs  plastyczny dla klas 1-3 pt.: „Moja mała Ojczyzna” z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Konkurs zorganizowały panie M. Kałaska, A. Janiszek i B. Pacek we współpracy z p. Weroniką Falenta – Brodowską, koordynatorką projektu.
Celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci, uwrażliwianie na piękno, folklor i tradycje Polski.
Technika prac była różnorodna i bardzo pomysłowa. Z tego względu było bardzo trudno ocenić, która z prac była najładniejsza, najciekawsza i najbardziej oryginalna.
Po wielu dyskusjach i naradach komisja konkursowa w składzie: p. Hanna Cieślik, p. Katarzyna Maraszek i p. Krzysztof Piątek przyznała I, II i III miejsca.
Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni. Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców działającą przy PSP nr 1 w Rykach.  
I miejsce zajęli:
Oksana Przybysz kl. 1a, Emilia Kryczka kl. 1b, Hanna Baca kl. 2a, Julia Jahns kl. 2b, Wojciech Kopik kl. 3a                
II miejsce zajęli:
Martyna Janiszek kl. 1b, Julia Kamińska kl. 1b, Kacper Bryzek kl. 1b, Gabriela Kłusek kl. 2a, Szymon Czajkowski kl. 2b, Antoni Puławski kl. 2b, Aneta Wieczorek kl. 2b, Grzegorz Nosowski kl. 3a.
III miejsce zajęli:
Wiktoria Konopka z kl. 1b, Maria Szczepańska kl. 1b, Emilia Prządka kl. 2a, Aleksandra Michalczyk kl. 2b, Aleksander Bany kl. 2b, Łukasz Kamola kl. 2b, Dominik Kamola kl. 2b.
Brawo! Gratulacje!!!
M. Kałaska
Happening z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk.
„Czyste ręce” - wiersz   
Dziś od rana plusk w łazience.
To dzieciaki  myją ręce.
Najpierw w wodzie opłukują,
potem mydłem nasmarują.
Znowu woda - istny cud.
W umywalkę pup -puk -puk.
Jeszcze tylko kran zakręcę
i już czyste mamy ręce.
Weź zdrowie w swoje ręce!
15 października obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk
Ob­cho­dzo­ny 15 paź­dzier­ni­ka Świa­to­wy Dzień Mycia Rąk zo­stał usta­no­wio­ny przez ONZ w 2008 r., aby pod­kre­ślić ogrom­ne zna­cze­nie mycia rąk wodą i my­dłem - to jedna z naj­bar­dziej efek­tyw­nych i do­stęp­nych metod pro­fi­la­t­ki zdro­wot­nej.
Już po raz kolejny obchodzono Światowy Dzień Mycia Rąk w naszej szkole. Akcję przygotowała pani Małgorzata Kałaska  wraz z uczniami uczęszczającymi do świetlicy szkolnej. Celem akcji jest uświadamianie i kreowanie nawyków mycia rąk u najmłodszych, podkreślenie ogromnego znaczenia mycia rąk wodą i mydłem, a tym samym zapobieganie chorobom związanym z nieprzestrzeganiem prawidłowej higieny. W zorganizowanym happeningu udziału wzięli uczniowie z klas 1-3 i oddział przedszkolny. Na korytarzu szkolnym został zorganizowany Kącik Czystych Rąk. Przeprowadzono specjalne zajęcia edukacyjne, aby przypomnieć dzieciom o tym ważnym, codziennym nawyku. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się m.in. kiedy należy myć ręce, czym i w jaki sposób. Co to są mikroby i zarazki? Następnie mogły zaprezentować, jak poprawnie potrafią umyć ręce. Uczniowie uczestniczyli w loterii losowej, układali puzzle z hasłami promującymi mycie rąk i rozwiązywali zagadki. Za poprawne wykonanie zadania dzieci otrzymywały nagrody.
Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali wspólną pracę plastyczną ukazującą „nasze ręce przed i po umyciu rąk mydłem”.
Pamiętajmy! - 15 października jest okazją do rozmowy, o tym jak ważne dla zdrowia jest mycie rąk.
M. Kałaska
Październik miesiącem dobroci dla zwierząt!
Miesiąc październik przypomina nam, że powinniśmy traktować zwierzaki z poszanowaniem ich naturalnych potrzeb – jak istoty żywe, zdolne do odczuwania zarówno fizycznego bólu, jak również radości czy wdzięczności.
Dlatego zorganizowano w świetlicy zajęcia dotyczące tego tematu oraz warsztaty plastyczne, na których uczniowie z klas 1-3 wykonywali przepiękne prace różnych gatunków zwierząt. Przy współpracy z Samorządem Szkolnym została zorganizowana na korytarzu szkolnym gazetka.
Mając zwierzaka, pamiętajmy by zapewnić mu:
· odpowiednie dla niego pożywienie,
· ilość ruchu,
· opiekę weterynaryjną,
· no i oczywiście ciepły kąt w domu.
W momencie przygarnięcia staje się on naszym przyjacielem, który bezgranicznie nam zaufa.
Jak powiedział Antoine de Saint-Exupery: „Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś.”
M. Kałaska
© Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wykonał: Tomasz Bany tomasz.bany@zso1ryki.pl
Wróć do spisu treści